İş görüşmeleri aranan pozisyona en uygun ki olsanız bile stresli geçer. Karşılaştığınız ilginç sorular, işverenin tavrı görüşmenin seyrini bir anda değiştirebilir. İşe alım uzmanlarına göre işverenleri etkilemek için söylemekten kaçınılması gereken 4 şey var. Bir işe başvurmadan önce bu tüyoları dikkate alın.

1. En büyük zayıflığım mükemmeliyetçiliğim

Bu cümle kulağa olumlu gibi gelse de uzmanlar olumsuz bir etki bıraktığını söylüyor. Görüşmeyi yapan kişi muhtemelen genel cevapları defalarca duymuştur. Zayıf yanlarınız sorulduğunda bu şekilde kendinizi ön plana çıkararak karşınızdaki kişiyi etkileyemezsiniz. Bu noktada dürüstlük çok önemli. Böyle bir soru karşısında kendinizi gizlemek yerine gerçek bir zayıflığınızı dile getirebilirsiniz.

2. Eski işyerinize ait görünmeyin

İş görüşmelerinde genellikle eski çalıştığınız yer ile ilgili sorularla karşılaşırsınız. Bu konuda birçok kişi, eski veya mevcut işi ile ilgili şikâyet etmemeye çalışır. Ancak uzmanlar, olumsuz ve olumlu cümlelerle bir dengeleme yapmaya çalışıldığında, işverenlerin olumsuz tavrı daha net bulduklarını söylüyor.

3. Başka bir yere başvuru yapmadığınızı söylemeyin

Görüşmelerdeki şaşırtıcı detaylardan biri de açık olmak. Potansiyel işveren, size başka yerlere başvuru yapıp yapmadığınızı sorusunu sorduğunda, 'hayır' cevabını verirseniz sizin samimi ve gerçekçi olamadığınızı düşünecektir. Diğer şirketlere başvurmadığınız söylemeniz sonucunda onların gözünde 'tembel veya yalancı' olacaksınız.

4. Tatilleri konuşmayın

Bir görüşme sırasında ücret konuşulurken tatil ödeneklerini veya izinlerini konuşmamak gerekiyor. Bu işverenin gözünde henüz yeni başlanacak bir işten kaytarmak için sabırsızlanma gibi görünecektir.Kadinvekadin.net özel içeriğidir.