Sadece yetiştirmeyen, onu yaşayan biri olarak anlatacağım Aloe Vera bitkisi, hayatıma girdiğinden beri tam biraz ecza dolabı etkisi görüyor evimizde. Özellikle mutfaktaki kazalar sonucu oluşan yara ve yanıklarda hemen etki görmek mümkün. Kışın çatlayan ellerinizi anında pamuk gibi yapması ise cabası.

Aloe vera, ülkemizde "tıbbi sarısabır" olarak da anılan, ana vatanı Afirka olan bu bitki, yapraklarının içinde bulundurduğu Alametifarikası jelimsi bir yapıya sahip. Aminoasit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bu yapının insan vücuduna birçok etkisi var.

Öyle ki içinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri başta olmak üzere 12 çeşit vitamin, kalsiyum, demir, potasyum gibi toplam 20 farklı mineral ve alanine, arginine gibi adını pek bilmediğimiz ama vücudumuz için oldukça faydalı olan 18 farklı aminoasit olduğu söyleniyor.

Görüntüsüne bakmadan içerisine gizlediği onca faydalı madde karşısında bize de aloe veradan bol bol faydalanmak düşüyor.

UV ışınlarına karşı korur

Aloe veranın en çok kullanım alanı şüphesiz cilt üzerinedir. Kan dolaşımını artırması ve iyileşme sürecini hızlandırma nedeniyle yaralar ve yanıklar için alo vera jeli kullanılır. UV ışınlarından doğal bir koruma sağlayan aloe verayı, güneşe çıkmadan önce sürmeniz yeterli olacaktır.

Kabızlığı giderir

Vücudu arındırmak ve bağırsakları temizlemek için önerilen aloe vera, kabızlığı giderir. Fakat fazla kullanımı ile bu özelliğini kaybedebilir.

Ağız yaralarını tedavi eder

Ağız içi iltihapları olarak sayabileceğimiz dişeti iltihabı, stomatit gibi sorunlar için aloe veranın posasını kullanabilirsiniz. Aloe verayı ezip ağzınızdaki yaraya sürmeniz ile etkisini gösterir.

Akne düşmanıdır

İltihap sökücü olan aloe vera, akne düşmanıdır. Aloe vera içeren bir sabunun sabah - akşam kullanmak şartıyla aklen oluşumu önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda sivilcelerinize iyi gelir, yağ miktarını dengeler. Aloe vera jelini ise sivilcelerinizin şişliğini azaltmak, cildi yumuşatmak ve cildin kendini yenilenmesi için kullanabilirsiniz.

Selülit oluşumunu engeller

Aloe veranın dermatolojik olarak en büyük faydası, selülitleri azaltmasıdır. Düzenli olarak yapılan spor, dengeli beslenme ile birlikte kullanılan aloe vera, selülit oluşumu önüne geçer.

Parlak saçlara sahip olmanızı sağlar

Aloe vera, UV ışınlarından kafa derisini koruduğu gibi saçı günlük gelecek etkilerden korur ve daha parlak, canlı bir görünüme kavuşturur. Bunun dışında saçı aloe vera ile yıkamakla saçınızda kepek sorunu çözülmüş olur. Anestetik özellikleri nedeniyle aloe vera ile yıkanan saç sonrasında stres azaltıcı etkisini görebilirsiniz.

Detoks etkisi yaratır

Aloe vera ile hazırlanmış anlatacağımız bu kürü diyet listenize ekleyebilirsiniz. Aloe vera, detoks etkisi gösterir. Bunun için aşağıdaki kürü, sabahları aç karnına tüketmeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kür için; bir orta boy aloe vera yaprağı, bir çorba kaşığı bal ve bir limonun suyu. Malzemeler karıştırılıp süzülür. Elde edilen suyu sabahları aç karnınıza içiniz.

Aloe Vera'nın diğer faydaları

Aloe veranın yukarıda detaylarına değindiğimiz faydalarının dışında daha çok pek çok işlevi ve faydası bulunmaktadır. İşte mucize bitki alove veranın madde madde tüm faydaları:

- Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder.

- Sindirim sistemini kuvvetlendirir.

- Mide rahatsızlıklarını azaltır. Mide yanması ve hazımsızlık sorunları giderir.

- Cildi onarır, nemlendirir ve yıpranmış hücreleri yeniler.

- Kuru ciltlerde görülen dökülme ve kızarıklık için aloe vera yağı, aloe vera sabunu kullanımı iyi gelir.

- Aloe veranın içeriği, yanıklar, deri iltihapları ve güneş yanıkları tedavisinde etkilidir.

- Diş etleri sağlığını korur ve iyileştirir.

- Kolon kanseri riskini azaltır.

- Bağırsak mantarlarını giderir.

- Böbrekleri hastalıklardan korur, idrar yolu rahatsızlıklarını önler.

- Aloe vera, vücuttaki enzimleri depolama özelliğine sahiptir.

- Detoks etkisiyle metabolizmayı hızlandırır.

- Kana oksijen aşılayan aloe vera bitkisinin iltihap problemlerinde de tedavi edici yapıya sahip olduğu gözlemlenmiştir.

- Cildi nemli tutatrak kırışıklıların oluşmasını önler.

- İçerdiği antioksidanlar ile aloe vera, tümör oluşumunu önleyebilir.

- Kolesterol seviyesini dengede tutar.

- Kanın akışkanlığı artırması nedeniyle damar tıkanıklığını önler ve kalp damar sağlığına faydalıdır.

- Aloe vera jelinin ve sabununun kullanımı ile ufak cilt alerjileri tedavi edilir.

- Aloe vera, rahatlatıcı özelliği ile depresyon ve ruhi bozukluklara neden olan sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

- Vücutta mineral ve vitamin depolar.

- Böcek sokmalarına tedavi edici ve oluşan etkileri azaltma özelliğine sahiptir.

- Aloe vera kremi sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

- Derinin nem oranını artırdığı için egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.

- Aloe vera bitkisi kaynatılarak içildiğinde astım hastalığının etkisini azaltır.

- Aloe vera suyu, gözü sterilize ederek iltihaplanmayı hafifletici etkiye sahiptir.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.