Yapılan bir araştırmaya göre E vitamini ve benzer başka vitaminler kullanmak akciğer kanserinin gelişimini hızlandırıyor.

Bilim adamları fareler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda antioksidan hapların tümörün büyüme hızını artırdığını ve ölüm sürecini hızlandırdığını buldu. İsveçli uzmanlar bunun insanlarda da geçerli olduğunu vurguluyor. İngiltere'deki Kanser Araştırmaları merkezi sağlıklı beslenme programlarında dışarıdan vitamin alınmasına gerek olmadığını açıkladı. A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyor. Ancak son yapılan araştırmalar bunların akciğer kanserini hızlandırabileceğini de ortaya koydu.

Vitamin verilenler iki kat daha hızlı hayatını kaybetti

Gothenburg Üniversitesi'nden araştırmacılar akciğer kanserinin çok erken evresinde E vitamini verilen farelerde tümörün daha hızlı büyüdüğü ve daha çabuk yayıldığı, vitamin verilmeyen hayvanlara göre de iki kat daha hızlı bir sürede hayatını kaybettiğini tespit etti. Sigara ile alakalı akciğer kanseri sürecinde başka antioksidanların da benzer etkiler yarattığı görüldü.

E vitamini ve kanser

E vitamini hücre yapımını hızlandıran bir vitamindir. A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar kanser dahil birçok hastalığa karşı koruma özelliğine sahiptir. Bilim adamları ise vitamin ve antioksidanların sigara tiryakilerine uyarı ile satılmasını, çünkü kansere karşı korusa da kanser başladıktan sonra oluşumunu hızlandırdığını düşünüyor.