Kış boyunca baharın ve yazın gelişinin hayallerini kurduk... Dış mekanlarda keyif aldığımız şeyleri yapmak için çok iç çektik... Ve nihayet beklenen mevsim kapımızda...

İşin uzmanı İçmimar Emre AKBAŞ'dan konumuzla ilgili önerilerde bulunmasını rica ettik. İşte dikkat edilmesi gereken hususlar...

TİK AĞACI

Dış mekanlarda en yaygın kullanıma sahip mobilyalar rattan-hasırdan ve tik ağacından üretilen ürünlerdir.
Rattan-hasır mobilyalar doğal, sıcak, bulunduğu mekanla kolay uyum sağlayan, aşırı sıcak ve soğuktan hemen hiç etkilenmeyen ve kaliteli örnekleri uzun yıllar hiçbir bakım gerektirmeden rahatlıkla kullanılabilen mobilyalardır.

ESNEK OLMAMALI

Rattan-hasır bir mobilya alırken öncelikle kullanılan malzemenin iyi kaliteli ve lekesiz, hasır çaplarının ise eşit olmasına dikkat edilmelidir. Ana gövdeyi oluşturan rattanlar özel kalıplarda bükülmüş ve özel vidalarla bağlanmış olmalıdır. Hasırlar kırılgan, seyrek ve esnek olmamalı, temiz bir el işçiliğiyle gergin ve uç bitimleri iyi gizlenmiş olarak imal edilmiş olmalıdır. Ana gövde bağlantılarını gizleyen bandajlar sıkı ve düzgün örülmüş olmalıdır.

NEMLİ ORTAMDAN KORUNMALI

Rattan mobilyalar doğal ürünler olduğundan kullanımı sırasında aşırı su ve yağmurdan korunmalı, su ile yıkamak yerine fırça ve bez kullanarak temizlenmelidir. Küflenmeye neden olabileceğinden aşırı nemli kapalı ortamlarda bırakılmamalıdır. Böceklenme olasılığına karşı periyodik olarak ilaçlanmalıdır.

Tik ağacından yapılmış bir mobilya satın alırken ağacın kökeni ve yapım şekli dikkate alınmalıdır. Devlet kontrolünde kesilen, uygun makinalarla işlenmiş ve fırınlarda kurutulmuş ağaçlardan üretilen mobilyalar en kaliteli ürün grubudur. Ancak pahalıdır. İkinci gruba giren mobilyalar ise devlet kontrolü olmaksızın kesilmiş, yarı el-yarı makina ile işlenmiş ve uygun koşullarda kurutulmamış malzemeden üretilmiş ürünlerdir.

Piyasadaki ürünlerin yarıdan çoğu bu şekilde üretilmiştir ve birinci gruba oranla yaklaşık % 50 ucuzdur. Ancak bunun yanı sıra işçilik kalitesi düşük, çalışma ve deformasyon riski yüksektir.

SENEDE 1-2 DEFA YAĞLANMALI

Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır. Bu yüzden hava koşullarına bağlı olarak zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman doğal sürece bağlı olarak gri bir renk alan tik, özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünler özel bir bakım gerektirmez.

Tik ve Rattan bahçe mobilyalarının yanı sıra kullanım yeri, şekli ve malzemesi ne olursa olsun bir mobilya seçilirken bazı genel kriterler göz önünde tutmamız gerekir. Çünkü kötü bir mobilya, sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararları yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Bunun yanı sıra vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilyaların seçiminin iyi yapılması gerekir.

Buna göre:

Seçilecek mobilya rahat, kullanışlı ve uzun ömürlü olmalı, birden fazla mağaza dolaşılarak görgü ve bilgi arttırılmalıdır.

Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları göz önünde tutulmalı, mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörler olarak dikkate alınmalıdır. Ayrıca satın alınması düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin ve minderlerin iskeletle uyum içinde olması, kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir.

Mutlu ve huzurlu bir yaz mevsimi geçirmeniz dileğiyle...

Özlem Yılmaz - Cafe Ruj