Burun estetiği yaptırmak için herhangi bir mevsim şartı yoktur. Hastalar genellikle burun ameliyatı için en uygun mevsimi doktorlarına sorar ve böyle bir şart olduğuna inanır. Ancak sanılanın aksine, hastalar her mevsimde rinoplasti ameliyatı olabilirler. Aynı şekilde bahar aylarında rinoplasti ameliyatı geçirilmesi için bir engel yoktur. Sadece her mevsimde yapılan burun ameliyatlarının kendisine özgü bazı sonuçları olabilir. Ancak bu sonuçlar zarar verici ya da ameliyatın sonucunu etkileyici özellikler içermez. Bu nedenle hastalar rinoplasti için tarih kararı verirken, sadece kendi özel yaşamlarını düşünerek hareket etmelidir.

Kış hastalıkları riski bahar aylarında daha az

Bahar aylarında rinoplasti yaptırmanın kış hastalıkları konusunda avantajı bulunur. Grip olma riski ile birlikte gelen hapşırma ve akıntı sorunu bahar aylarında yaşanmaz. Kış aylarında olsa dahi, doktorun vereceği ilaçlar ile birlikte kontrol altına alınabilir. Bahar aylarında alerjik etkiler görülebilir. Ancak bu da rinoplasti açısından sorun teşkil etmez. Bahara ve mevsimin bazı etkilerine alerjisi olan hastalar, hapşırma ve akıntıya karşı kendilerini koruyacak takviyeler konusunda doktorlarından yardım alabilirler. Yalnızca doktor önerisi ile ilaç kullanılmalı, alerji konusunda farklı bir uygulamaya gidilmemelidir. Kimi zaman alerji yüzünden hastalarda biraz daha fazla akıntı olsa da, bu durum kendiliğinden birkaç gün içerisinde kaybolur.

Bahar aylarında rinoplasti sonucu burunda sıcaklık etkisi nedeniyle daha fazla kanama olabileceği de düşünülür. Ancak kanama için böyle bir genelleme yapmak doğru olmaz. Aynı şekilde, kanama artsa dahi, bu durum kontrol altına alınamayacak derecede değildir. Sağlıklı ve doğru bir şekilde ilerleyen her rinoplasti operasyonu sonrasında kanama olabilir ve hangi mevsimde olursa olsun bu durumun da çaresi vardır. Genellikle de birkaç gün içerisinde kanamalar kendiliğinden durur. Hastalar bu süreçte burun bölgesine darbe almamalı ve kanama için doktor önerisi hariç bir yönteme başvurmamalıdır.

Bahar ayları ile birlikte gelen güneş ışığı etkisi

Bahar aylarında rinoplasti olan ve çalışma hayatına devam etmek durumunda kalan hastalar, burun bölgesini dışardayken güneşin etkilerine karşı korumalıdır. Bununla birlikte bir süre gözlük kullanılmayacağını, sargı ve tampon etkisini, gerekli görüldüğü takdirde sigara kullanılmayacağını da göz ardı etmemelidir. Bahar döneminde yaptırılan rinoplasti uygulamaları, en net sonucunu sonbahar döneminde verecektir ve yaz dönemi de iyileşme sürecinin içerisindedir. Hastalar bu dönemde sadece güneş etkilerine karşı daha fazla koruma sağladığı takdirde hiçbir sorun olmayacaktır. Güneşlenme esnasında da yine burun bölgesi korunmalıdır.

Her mevsimin kendi içerisinde gösterdiği özel etkiler göz önünde bulundurulduğu takdirde hastalar istedikleri zaman bu operasyonu olmaya karar verebilirler. Bahar aylarında rinoplasti de her hasta için uygundur. Fiziksel bir durumdan ziyade, hastaların özel yaşamı rinoplasti zamanını belirleyecektir. Bahar döneminde yapılacak rinoplasti operasyonlarının kendi içerisinde getireceği etkiler, doktorlar tarafından hastalarına mutlaka açıklanacaktır.

Op. Dr. Ebru Topuz

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.