Bağışıklık sistemi, gücünüzü, sağlık durumunuzu ve yıl boyunca etrafınızda dolaşan virüslere karşı dayanıklılığınızı belirler. Özellikle hastalıkların arttığı kış aylarında güçlü bir bağışıklık önem taşır. Bunun için bu zamanlarda ne yediğinize bir kat daha fazla dikkat etmeniz gerekir. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan korunmanın lezzetli yolları.

Yoğurt yiyin

Yoğurt, hastalıklara neden olabilecek mikropları önlemek için bağırsakta bulunan sağlıklı bakterileri artırdığı bilinen probiyotikleri içerir. Bağışıklığınızı artırmak için her gün yoğurt tüketin.

Yemeklere sarımsak ekleyin

Sarımsak , yemeklere ekstra lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta gelişebilecek bakteri ve enfeksiyonlarla savaşır ve bağışıklığınızı güçlendirir.

Çay için

Siyah ve yeşil çay , içerdikleri amino asitler sayesinde virüslerle savaşmada etkilidir . Kafeinsiz olanlarını tercih ederek hergün birkaç bardak tüketin.

Hergün bir fincan kemik suyu

Kemik suyu, bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan kurtulma yeteneğini arttırır. Kemik suyunun, sağlıklı kemiklerin ve sağlıklı bir bağırsağın teşvik edilmesinde, vücudun iltihaplanmasının azaltılması gibi bir çok faydası bulunuyor.

Fırında tatlı patates

Tatlı patates, içerdiği A vitamini ile vücuda giren virüslere ve bakterilere karşı savaşabilir. Bu, cildin sağlıklı kalmasına ve vitamin A'ya dönüşen beta-karoten ile vücuttaki bağ dokusunu geri yüklemesini sağlar.

Narenciye tüketin

Limon, portakal ve greyfurt, C vitamini ile vücuda nüfuz etmede etkilidir ve kısa sürede kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissetmenizi sağlar.

Mantarları sofranızdan eksik etmeyin

Mantarlar, vücutta bulunan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.