Koronavirüsün nasıl önleneceğine dair sürekli yanlış bilgilendirmeye rağmen, COVID-19 veya diğer hastalıkları tedavi edebilecek veya önleyebilecek mucize bir tedavi, yiyecek veya takviye yoktur.

Kendinizi korumanın en iyi yolu, yeterince uyumak, egzersiz yapmak, iyi beslenmek ve stresi azaltmak için iyi yollar bulmak gibi basit sağlıklı alışkanlıklardır.

Hiçbir besinden mucize beklemeyin

Koronavirüs ile temastaysanız, kaç tane portakal yediğinizin önemi yoktur, enfekte olursunuz.

Yetersiz beslenmenin hastalık ve enfeksiyonla mücadele yeteneğinizi bozabileceği doğrudur, ancak aksi halde dengeli bir diyet izliyorsanız, lahana, çilek veya başka bir şey gibi belirli "süper" gıdalara yükleme yapmak ek fayda sağlamaz.

Yani, çeşitli meyve, sebzeler ve yağsız protein kaynakları yeme alışkanlığınız yoksa, şimdi başlamak için iyi bir zaman.

Yüksek dozda vitaminler tehlikeli olabilir

Beslenme eksikliğiniz olmadığı sürece vitamin takviyesi kullanmamalısınız. Uzmanlar, koronavirüs gibi bir patojenle temas ederseniz hiçbir miktarda vitaminin hastalanmanızı engelleyemeyeceğini söylüyor.

Son zamanlarda, çoğu internette olmak üzere "sağlıklı yaşam guruları", potansiyel olarak sağlık tehlikesi haline gelebilecek kadar yüksek düzeyde vitamin takviyesi önermektedir.

Bu aşırı yüksek dozlar baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısı gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Daha da endişe verici sonuçlar arasında böbrekler ve karaciğer gibi organlara verilen hasar, olası koma ve hatta ölüm bulunur.

D vitamini almak iyi bir fikirdir

Genel kuralın, takviyelerin hastalığı önlemeye gerçekten yardımcı olmayacağına dair bir istisna vardır ve bu D vitaminidir (orta dozlarda). Araştırmalar, bağışıklık sisteminin virüslerle savaşmak için D vitaminine ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Maruz kalmanız durumunda virüsü almanıza karşı koruma sağlamazken, hastalığın şiddetini azaltabilir ve iyileşmeyi kolaylaştırabilir .

Aynı zamanda yaygın bir vitamin eksikliğidir. D vitamini doğal olarak güneş ışığı ile alabilirsiniz. Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar da dahil olmak üzere bazı gıdalarda ve sığır karaciğeri, yumurta, peynir ve mantarlarda az miktarda bulunur.

Uyku çok önemlidir

Sağlıklı kalmanın en önemli noktalarından biri yeterli uyku almaktır. Uzmanlara göre yeterli gece uykusu 7-9 saattir. Uyurken vücudunuz bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere önemli işlevlerin kritik iyileşmesini ve onarımını yapmak için bu zamanı kullanır. Araştırmalara göre, sadece bir gecelik zayıf uyku, bağışıklık hücrelerinizi yüzde 70'e kadar azaltabilir.

Egzersiz sizi sağlıklı tutabilir

Egzersiz, vücudunuzun iyi çalışmasını sağlayabilir, çünkü araştırmalar iltihabı azalttığını ve enfeksiyonla savaşan hücreleri desteklediğini göstermektedir.

Evden çalışıyorsanız veya spor salonundan uzak duruyorsanız, ter atmanın birçok yolu vardır. Ekipman gerektirmeyen, evde yapabileceğiniz egzersizleri araştırarak, hemen başlayabilirsiniz. Ek bir avantaj olarak, egzersiz yaptığınızda salgılanan endorfin, stresi azaltır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.