Gıda veya ilaç zannederek tükettiğimiz her şey bir süre sonra bağırsak florasını bozuyor. Bu durum bağırsaklarımız mantar ve bakterilere karşı daha savunmasız bir hale getirdi. Eğer siz de az yemenize rağmen şişiyor ve çoğu zaman kabızlık problemi yaşıyorsanız bağırsaklarınızda mantar artmış olabilir. Küçük ve basit bir testle bunu anlamanız mümkün. İşte sabah kalkar kalmaz yapabileceğiniz tükürük testi.

Tükürük testi

Bağırsaklarınızda candida (kandida) maya mantarının arttığını basit bir testle anlayabiliriz. Bir bardak içme suyuna sabah aç karnına tükürün ve 15 dakika izleyin. Eğer tükürük suyun üstünde kalıyorsa sağlıklı bağırsak florasına sahipsiniz. Eğer tükürük dibe çöküyorsa, saçak gibi aşağıya iniyorsa, kar yağmış gibi oluyorsa veya suya rakı konmuş gibi bulanıyorsa candida bağırsak floranızı bozmuş demektir.

Belirtileri

Bir parça yeseniz bile karnınız şişiyor ve ağrıyorsa, yaptığınız bütün diyetlere rağmen karnınızın şişliğini ve sertliğini gideremiyor, lifli besinler tükettiğiniz halde çoğu zaman kabızlık sorunu yaşıyorsanız, yeme krizlerinize çare bulamıyorsanız sebebi büyük ihtimalle candida maya mantarı olabilir. Candida mantarları gıdalardan aldığınız sofra şekeriyle imal edilmiş ürünleri ve unlu mamülleri önce piruvat'a sonradan asetaldehid ve karbondioksite dönüştürür. Asetaldehid hem karaciğer hem de mantar tarafından etil alkole dönüştürülür. Açığa çıkan karbondioksitin etkisiyle karnınızda şişkinlik ve sertlik oluşur.