Sigara içen kadınlar için zor bir dönem, hamilelik… Çocuk yapmayı planlayan ve "Aman hamile kalınca bırakırım sigarayı” diyen kadınlara kötü bir haberimiz var. Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız, hamile kaldığınızda sigarayı bırakmak yeterli olmayacak. Çok daha önceden o çok sevdiğiniz dumana "elveda” demelisiniz.

Sigara kullanan annelerin çocuklarının bağışıklık sistemi kullanmayanlara göre daha zayıf oluyor. Bazı hastalıklara daha duyarlı olabilen bu bebeklerde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Azaltmakla olmaz, tamamen bırakılması şart

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hikmet Karabacak, sigaranın insan sağlığını birçok açıdan tehdit ettiğini söyledi. Bebek bekleyen anne adaylarını sigaradan uzak durmaları konusunda uyaran Op. Dr. Hikmet Karabacak, sigara kullanan kişilerin bebek sahibi olmaya karar vermeden çok önce sigarayı bırakmaları gerektiğini söyledi. Bu dönemde sigarayı azaltmak gibi ya da sadece bu süreçte sigaradan vazgeçmenin hiçbir faydası olmayacağını aktaran Op. Dr. Karabacak, bu sebeple zararları kanıtlanmış olan sigaranın tamamen bırakılması gerektiğini vurguladı.

Babalarında sigara konusunda özverili olması gerekli

Sigara kullanan annelerin çocuklarının bağışıklık sisteminin diğer bebeklere göre daha zayıf olduğu ifade ediliyor: "Sigara içen annelerin bebeklerinde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamilelerin kesinlikle sigara kullanmaması ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekir. Sadece anne adayının değil, babaların da bu konuda son derece özverili olması ve bebek kararı alındığı günden itibaren sigaradan vazgeçmesi gerekmektedir”

Sigara içilen ailelerin çocukları sigaraya daha yatkın

Karabacak, sigara içen ailelerin çocuklarının daha erken yaşlarda sigaraya başladığını bildiriyor. Sigaranın ayrıca, genel kadın sağlığında da son derece önemli sorunlara neden olduğuna dikkat çeken Dr. Karabacak, "Sigara kullanan kadınlar daha erken menopoza girerler, doğum kontrol hapları kullanan ve sigara içen kadınlarda ise kalp krizi riski oluşur.

Sigara içen kadın birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalır

Günde bir paket ve üzerinde sigara içen kadınlarda akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Sigara içen kadınlarda kısırlık problemleri daha fazladır. Sigara kullanan ve bebeklerini emziren annelerde süt oranı diğer annelere göre daha azdır ve daha kalitesizdir. Ayrıca sigara içen kadınlarda regl bozuklukları da daha sık yaşanır. Sigara erken yaşlanmaya ve cilt bozukluklarına sebebiyet verir” uyarılarında bulunuyor.