Sosyal mesafeden röportajlarıma devam ediyorum. Bugün Ayaz Güler ile bir savaş belgeseli olan Tosyalı Gazi'si üzerine konuşuyoruz. Genel olarak evlerimizde olduğumuza göre, ilgi çekecek farklı bir röportaj olduğunu düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz zor koşullar elbette onları da etkiledi. Tosyalı Gazi'nin şimdilik teaseri var. Ne zaman yayına gireceği de yine koşullara göre belirlenecek.

Ayaz ile çekimler hala devam ederken tanışmıştık. Çekimlerin meşakkatli bir süreçten geçtiğinin tanığıyım. Umarım en kısa zamanda izlemek de kısmet olacak.

Keyifli okumalar…

#evdeyimokuyorum

Tosyalı Gazi - Fragman

Umarım her şey yolunda gider ve seyirci ile buluşturabiliriz

- Ayaz, bize kendinden bahseder misin? Kimsin, neler yaparsın?

İstanbul'un Silivri ilçesi, Kavaklı Köyü'nde dünyaya geliyorum sene 1983! İlkokul ve ortaokulu Kavaklı'da tamamlayıp Lise'yi Silivri Endüstri Meslek Lisesi'nde bitiriyorum. Sonra İstanbul hayatı başlıyor ve akabinde Su Ürünleri Fakültesi (çok sevmemekle beraber) ki yapamıyor, yapmıyorum. Uzunca bir süre Telekomünikasyon tecrübesinden sonra Sezer isimli bir arkadaşım vasıtası ile medya sektörüne giriyorum. Derken 7 yıla yakın zaman geçiyor (kostüm ve sanat dalında) her şeye ara verme gerektiğini düşünürken Federal Film Akademi ile tanışıyor ve bir alaylı olarak kamera arkasını tecrübemi pekiştirme kararını almak ile beraber dublaj, seslendirme ve oyunculuk eğitimi alıp piyasaya giriş yapıyorum.

- Sonra çalışmaların başlıyor…

Art arda iki kısa film çektim: ''Kalu Bela” ve "Yedi''. Okurlar, Youtube'de bulabilir. Hocalarıma minnettarım. Herhalde memnundurlar : ) Federal Film Akdemi mezunu olarak ilkleri yapan tek öğrenciyim diyebilirim! Neler yaparsına gelince sandık içinde beklettiğim birçok projem var. En önemlisi benim hayat hikayemi konu alan Burak Dakak'ın canlandırmasını istediğim "Bileklik” diye isimlendirdiğim bizzat benim kaleme aldığım gerçek bir yaşanmışlık... Umarım her şey yolunda gider ve seyirci ile buluşturabiliriz.

- Seni şöyle bir tanıdıktan sonra, neden belgesel diye sorarak başlamak istiyorum. Bu alanda seni çeken ne?

Aslında belgesel büyük sorumluluk! Sanırım altından kalkabileceğimi düşündüm ve bu yüzden 4 ay hatta 5 ay gibi bir zaman diliminde kılı kırk yararak tamamladık. Bu süreçte ilk belgesel projem olduğu için izleyeni mahcup etmemek adına ipliği iğneden geçirmeye çalıştık diyebiliriz. Beni çeken tarafı sanırım biraz vatanperver olmam; bu ülke için bedel ödeyenlere büyük saygım var. Elbette her iki Cumhuriyet'in ağır bedeller ödemesi, -ki şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve sadece Türkiye tarafından tanınmakta-. Yakın tarihte 1 yıl önce kaleme aldığım El-Kindi'nin -ilk İslam filozofu- hayatını konu alan bir belgesel daha çekeceğim.

Ayaz Güler, ilk belgeseli Tosyalı Gazi'yi anlatıyor

Savaş belgeseli çok önemli, tarihi en doğru şekilde anlatmanız gerekiyor

- Tosyalı Gazi'de, hem yönetmen hem seslendirmen sendin. Hatta her şeyi tek başına yaptın gibi. Çok zorlandın mı? Sana keyifli gelen yanları neler?

Evet, aynen öyle yönettim, seslendirdim hatta metin içeriklerini yazdım. Aslında tek başıma yapmadım, evet tüm arka planı bana aitti; ama kurgu çalışmalarını sevgili Suzan Sönmez'e emanet ettim ve o olmasaydı başaramazdım! Zorlanmaz olur muyuz? After effect'li sahneler beni çıldırttı tam bir sinir harbi yaşadım şöyle söyleyeyim 2 dakikalık bir sahne için neredeyse 2 gün bekledik! Keyifli yanları ise, yapılmayanı yapmaktı. O yüzden greenbox kullandık. İzlediğinizde hak vereceksiniz.

- Araştırma süreci nasıl geçti?

Yaklaşık 1,5 ay. 870'e yakın video 1000'in üzerinde görsel tarandı. Yabancı devletler ile temasa geçtik. Sonunda istediğimize yakın görsel ve videolar temin edebildik.

- Savaş belgeseli olduğu için en çok nelere dikkat ettiniz?

Savaş belgeseli çok önemli, tarihi en doğru şekilde anlatmanız gerekiyor. O yüzden en doğru kaynakları temin etmeniz ve gerekiyorsa yerinde tespit etmeniz çok çok önemli; biz de buna çok dikkat ettik. Gerek görsel gerekse video olarak en doğru bilgi için sonuna kadar zorladık ve asla emin olmadığımız tarihin bize ışık tutmadığı hiçbir bilgiyi kullanmadık. Neticede kurmaca bir iş yapmıyorsun ve elbette Gazi'mizi üzecek unsurlardan uzak kalmaya çalıştık.

- Çekim süreci nasıldı?

Çok hızlı aksiyon aldık desem herhalde abartmam ve ben biraz aceleci biriyim. Tarihi bir belgesel çekmek istediğim için lokasyon olarak Balat'ı tercih ettim, backstage kısmında, -kamera arkasında izleyici görebilecek- ve bu süreçte PozitifLİFE Prodüksiyon hep yanımızdaydı. Bu arada Balat Aydın Cafe çalışanlarına selamlar…

Ayaz Güler, ilk belgeseli Tosyalı Gazi'yi anlatıyor

Tosyalı Gazi ile zamanda yolculuk yapacağız

- Tosyalı Gazi, başka belgesellerden hangi yönü ile ayrılıyor?

Bu zamana denk birçok tarihi belgesel izledi seyirci ve bunların birçoğu profesyonel; lakin Tosyalı Gazi'yi sadece Gazi rolü ile anlatmadık. Malum bu tür belgesellerde kişi üzerine odaklanılır ve tüm hikâye onun üzerinden resmedilir; fakat ben ezber bozan bir iş yapmak istediğim, gazinin ağzından çıkanları emir telakki ettiğim, seyirciye de en iyi şekilde anlatabilmek için tarihi gerçeklerle beraber harmanladık diyebilirim. Biraz çığırından çıktık, yani belgesel yapmak için yapmadık. İzleyici gerçek görsellere doyacak diyebilirim.

- Biraz da teknik kısma geçelim. Hangi teknikler kullanıldı?

Kısıtlı imkânlarımız olsa da belgeseli 4K teknolojisi ve greenbox ile çektik. Söylemleri gerçek görüntüler ile pekiştirdik, bu da bizi zamana yolculuk yapmaya götürüyor ki zaten aklımızdaki de buydu.

- Belgeseli, örneğin film veya diziden ayıran ne sence?

Dizide biliyorsun arkası yarın ya da haftaya gibi durumlar var. Bu bana izleyiciyi mahkûm etmek gibi geliyor, sürekli onunla yatıp kalkıyor, hatta hayatını ona göre endeksliyorsun. Bence kötü bir alışkanlık. Film ise, eğer gerçek bir hikâyeyi anlatmıyorsa ve özellikle fantastik bir yapımsa, hayalden öteye gidemiyor. Bir sürü efekt sana olmayan bir dünyayı resmediyor, yani sahte! Ama belgesel tamamen gerçek hikâyeler üzerine, yaşanmışlık kokan eski bir kitap gibi her zaman keyifle okuyabileceğin bir hal alıyor ve çok şey öğretiyor, diye düşünüyorum.

Ayaz Güler, ilk belgeseli Tosyalı Gazi'yi anlatıyor

Tosyalı Gazi 60 dakika

- Belgesel ne kadar süreli olmalı? Tosyalı Gazi'nin süresi ne kadar?

Aslında buna izleyici karar vermeli; ama bence 1 ya da 1,5 saatte doğru cümle ve görsellerle anlatmanız gerekir. Kaldı ki dünyada birçok örneği mevcut. Belgesel, sinema ya da video klip gibi değildir, hele ki tarihi bir olgu üstünde çalışmışsanız ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Tosyalı Gazi 60 dakika.

- Bir belgeseli tanımlayan şeyler nelerdir?

Görsel materyaller, röportaj, anket, -biz kullanmadık- arşiv, gerçekler, -grafik sunumları veya benzer sunumlar- anlatım, -voice over- ve olayları gerçekçi kılmak için canlandırma veya animasyon.

- İzlediğin belgeselleri nasıl değerlendiriyorsun? Hangi belgesel sanatçılarını örnek alıyorsun?

Burada mütevazı olmalıyım, bu benim ilk tecrübem. : ) Lakin baya cebelleştim; imkânları, var olmayan imkânları dibine kadar zorlayarak. O yüzden eleştirecek bir konumda görmüyorum kendimi biraz ensemiz kalınlaşırsa lafımı esirgemem tabii ki; ama illa ki isim vermem gerekirse Micheal Moore ve Luc Jacquet diyebilirim.

- Eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Umarım okurlar için keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi olmuştur. Tosyalı Gazi'yi izlediğinizde bana fikirleriniz iletmeyi unutmayın olur mu? Ve sevgili Damla, köşende bana da yer ayırdığın için ne kadar teşekkür etsem az, umarım tüm güzellikler seninle olur.

Sevgi ve saygılarımla…

Damla Karakuş: Ben teşekkür ederim…

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.