Bazıları için ikinci bebeği yapmaya karar vermek, ilk bebeği yapmaya karar vermekten daha zor olur. Burada sadece bir bebek sahibi olmaktan değil, aynı zamanda ailenin yapısını değiştirmekten bahsediyoruz. Her doğan bebek, sizin özel hayatınızı, mali durumunuzu, iş hayatınızı, ilişkilerinizi ve elbette ki diğer çocuklarınızı da etkileyecektir.

Herkesin bebek sahibi olma ve tam bir aile yapısına kavuşmayla ilgili zamanlama fikri vardır. Bu konuda tecrübeleri olan insanlarla görüşüp, konuyla ilgili dergi ve kitapları okuyabilirsiniz. Biz Dr. Murat Emanetoğlu'nun önerilerini çok beğendik ve hemen sizlerle paylaşmak istedik.

En uygun zaman ne zamandır?


Araştırmalar göstermiştir ki, bir kadının iki gebeliği arasındaki sürenin en az 2-3 sene olması gereklidir.

* İki gebelik arasında 18 aydan daha az bir süre veya beş yıldan fazla bir süre olursa ikinci bebekte erken doğum, düşük doğum ağırlığı, gebelik yaşına göre küçük bebek olması gibi sorunlar gelişebilir. Gebelikler arasındaki sürenin çok kısa olması nedeniyle annenin bedeni, daha ilk gebeliğin sıkıntı ve eksikliklerini gideremeden ikinci gebeliğin sıkıntılarıyla karşılaşır. Gebelikler arasında beş seneden fazla süre bırakıldığında da gebe kalmada yıllar ilerledikçe kadının üreme kapasitesindeki azalma nedeniyle sorunlar ortaya çıkabilir.
* Yeni bebeğin sağlıklı olması için gebe kalmaya çalışırken son çocuğunuzun doğumundan sonra 18 ile 23 ay beklemek, akıllı bir yaklaşım gibi görünmektedir. Çocuğunuz doğduktan sonraki ilk altı ayda gebe kalırsanız bebeğinizin erken doğması veya düşük ağırlıkta olma riski %40 tan fazladır. Aynı şekilde eğer 10 yıldan fazla bir süre de bırakılırsa erken doğum riski iki kat artmaktadır.

Diğer çocuğunuz veya çocuklarınız kaç yaşındalar?

Burada doğru veya yanlış cevap yoktur. Ancak bebeğiniz altı aylıktan küçükse tekrar gebe kalmanız doğru olmaz. Bir grup insan, çocuklarıyla güzel vakit geçirip, yeterince büyümesini ve hatta gelecek kardeşini anlamasını, onunla ilgili konuşmasını isterken, diğer gruptakiler ise çocukların aynı yaş grubu içinde olarak, birbirlerine yakın olmalarını ve ömür boyu hayat arkadaşı olmalarını isterler. Ayrıca anne ve baba için de yaşam boyu sürecek bir çocuk büyütme görevi olmayacaktır.

İkinci çocuk hayatınızı ne kadar değiştirecektir?

Diğer çocuk veya çocuklarınızla oturmuş, güzel bir düzeniniz var, artık geceleri rahatlıkla uyuyorsunuz, eşinizle birbirinize vakit ayırabiliyorsunuz, belki işinize dönmüş ve iş hayatınıza da başlamış olabilirsiniz. Tüm bu noktalar yeni bir bebek sahibi olmada düşünmeniz gerekenlerdir. Unutmayın ki yeni bebek tüm vaktinizi alacaktır. Sizin yeni bebeğiniz için gerekli enerji ve zamana sahip olmanız kadar, diğer çocuk veya çocuklarınızın da evde yeni bir bebek fikrine hazır olması önemlidir. Tüm bunların değerlendirilmesi sonucu en son kararınızı verirsiniz.

Mali durumunuz nasıldır?


İlk olarak paranın herşey olmadığını kabul edelim. Fakat genişleyen bir aile için paranın bir ihtiyaç olduğu da kesindir. Her çocuğun beslenme, giyim, sağlık ve daha pek çok ihtiyacı için fazladan para gerekecektir. Aylık gelirinizi her gelen bebekle bir miktar daha artırmanız uygundur. Çalıştığınız işteki pozisyonunuz da önemlidir. Çoğu kadının ikinci veya üçüncü çocukla birlikte işyerindeki pozisyonunda ilerlemesi zor olur. İşinizden ayrılmak mı yoksa çalışmaya devam edip bakıcılarla idare etmek mi daha uygun olur, bunun kararını da vermeniz gerekecektir.

Kaç yaşındasınız?

Kadınlar için maalesef anne olma yaşı önemlidir. Eğer 38 yaşında ve iki tane daha çocuk istiyorsanız, aralarında üç yaş bırakma lüksünüz yoktur. Ancak 30 yaş altında ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa daha rahat olabilirsiniz. Bu konuyu ayrıca eşinizle de konuşmanızda fayda vardır. Kaç yaşında çocuk yetiştirme olayını bitirmek istediğinize beraber karar vermelisiniz.

Eşinizle aynı fikirde misiniz?

Bazen eşlerden birisi yeni bir bebek fikrine hazırken diğeri değildir. Her zaman için iki kişinin aynı zamanda aynı düşünceler içinde olması zor olabilir. Ancak ilk adım olarak öncelikle nelerin farklı olduğuna bakılmalı ve o konu üzerinde konuşulmalıdır. Biraraya gelerek farklı bakış açılarıyla bu konuyu değerlendirin. Sorun elbette ki hemen çözülemeyecektir. Ancak bu şekilde herkes birbirini daha iyi anlamaya başlayacaktır

Yüreğinizin sesini dinleyin


Mantıklı düşündüğünüz zaman yeni bir bebek sahibi olmanın artılarını ve eksilerini bir kağıda yazarak net bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak bu iş, biraz da yürekten yapılması gereken bir iştir. Bu yüzden biraz da yüreğinizin sesini dinleyin. Eğer gerçekten siz ve eşiniz (hatta bazen sadece tek taraf bile olsa) bir çocuğunuz daha olsun istiyorsanız, bunu gerçekleştirin. Çünkü belki daha sonra bu mümkün olmayabilir.