Araba kullanmak bugün milyonlarca insanın hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Fakat dikkatli olunmazsa bedeli ağır olabilir. Tahminlere göre her yıl trafik kazalarında milyonlarca insan hayatını kaybediyor. O halde araba kullanırken mutlaka göz ardı edilmeyecek ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Araba kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

- Eğer hafif yağmur yağıyorsa sileceklerinizi yavaş çalıştırın. Bu sayede hareket eden silecekler dikkatinizi dağıtmamış olur ve yola daha kontrollü bir şekilde devam edersiniz.

- Yağmurlu havalarda camlarınız buğulanabilir. Dolayısıyla böyle durumlarda aracınızın klimasını çalıştırmanız gerekir. Buğulanan camlar dışarıyı rahat görebilmenizi önleyeceği için olası kazalara da neden olabilir.

- Buğulanan camlardan dolayı diğer sürücülerin de görüş alanı kısıtlanacağı içi böyle havalarda farlarınızı yanık tutmanız farkedilmenizi kolaylaştıracak ve olası ani hareketlerden korumanızı sağlayacaktır.

- Trafikte ilerlerken diğer araçlarla mesafenizi normal seviyede tutmanız gerekir. Öndeki aracın ani bir kaymasında ya da geri gelmesinde aracınız zarar görebilir.

- Otoyollarda hızınıza dikkat etmeniz önemlidir. Çok yavaş veya çok hızlı gitmek hem sizin hem de diğer sürücüler için tehlikeli durum yaratır.

- Trafik işaretlerine mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Farketmediğiniz bir yola girdiğinizde olası risklerle karşılaşabilirsiniz.

- Trafikte kuralsız sürücüler örnek alınmamalı, ne olursa olsun kuralların dışına çıkılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki trafik sürücülerin bir yere ulaşmasını sağlayan hız yarışı yapılmayan yerlerdir. Bu durumun bir oyun olmadığı okuduğumuz ve gördüğümüz trafik kazaları haberlerinde açıkça görülmektedir.

- Dik yokuşta araç kullanırken daha dikkatli olmalısınız. Düz yolda araba sürmekten daha zor bir durumdur.

- Kuralları ihmal etmeyin olası risk durumunda sizin ve diğer sürücülerin canını, malını koruyun. Bunun için mutlaka kasko sigortanızı da yaptırın aracınıza gelen zararları teminat altına alın.