"Annem dünyamızı renklendirmeye çalışıyor ama biraz abarttı sanki, uzaya kadar çıktı! bana yardım et... Onu durduralım!" diyen bir yazar, Dilara Kavaklıoğlu. Annesinin durdurulamayan örgü sevdası, onun güzel beyninde 0 - 5 yaş grubu çocuklara kitap olmuş bugün. Biz de kendisiyle keyifli bir sohbet ettik. Bakalım dünyayı renklendirmeye meyilli yazarımızla neler konuşmuşuz?

Dilara Kavaklıoğlu

Kitabım annem ve onun örme aşkıyla ilgili

Dilara Kavaklıoğlu kimdir?

1989 senesinde Balıkesir'de doğdum. Edirne Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nden mezun olduktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ni kazandım. 2011' de mezun olduktan sonra İstanbul'a taşındım. 2012 senesinde İtalya'da New York'un en ünlü illüstratörlerinden Christopher Buzelli'den kısa süreli bir illüstrasyon eğitimi aldım. İstanbul'da çeşitli büyük yayınevleriyle çalıştım. Tasarladığım kitap kapaklarının yanı sıra çeşitli çocuk kitapları da resimledim. Yurt içi ve yurt dışında sergilere katıldım ve bunların hepsini yapmaya devam ediyorum tabii ki :) Bazı lisanslı markalar için ürünler tasarlıyorum. Bunların içinde Küçük Prens, Game of Thrones, Mycat, 4N1K gibi markalar mevcut. Bunların yanı sıra kişiye özel; el çizimi düğün, nişan, sünnet davetiyeleri de tasarlıyorum. Durmadan çiziyorum, bir şeyler üretmeye; boş durmamaya çalışıyorum. Ama bir boşluk bulduğum anda da konser konser dolaşıyorum. Türkiye'ye gelen büyük müzikalleri kaçırmamaya çalışıyorum. Sık sık çocuk kitapları okuyorum. Onun dışında bir de Benjamin isminde bir kedim var. Kendisi kitapta da geçiyor, gerçek bir karakter. Birlikte yaşayıp gidiyoruz.

"Biri Annemi Durdursun" isminin bir hikayesi nedir? Nasıl karar verdiniz? Annenizin etkisi oldu mu :)

Kitabımın hikâyesi, annem ve onun örgü örme aşkıyla ilgili. Başta her şey normal giderken; bana, abime, babama kış yaklaşırken atkılar, şapkalar, hırkalar örerken birden ipin ucunu kaçırmasıyla başlıyor hikâye. Kedimize şapka, eldiven örüyor. Sokaktaki kedilere, kuşlara, denizde yunuslara, dağlara, evlere, ağaçlara bir şeyler örmeye başlıyor. Bir gün yumaklardan yemek bile yapıyor… Kitabın sonunda da yaptığı şey biraz şaşırtıcı, onu da söylemek istemiyorum okumak isteyenlere sürpriz olsun :)
Benim annem zaten başlı başına bir hikâye… O nedenle annemin etkisi büyük. Gerçeklerin biraz abartılmış hâli var kitapta. Yani kedimize şapka ve patik örmüşlüğü gerçekten var. Evimizden ipler, yumaklar, şişler gerçekten de dolup taşıyor. Ne istersek isteyelim en güzelini örebilir. Küçüklüğümüzden beri bu şekilde.

Dilara Kavaklığlu

Ben bu olup biteni neden resimlemiyorum dedim

Aslında bir illüstratörsünüz. Kitap yazma fikri nasıl doğdu?

Kitabı yazma fikri yaklaşık beş sene önce aklıma düştü. Acaba ben bu olup biteni neden yazıp resimlemiyorum, dedim kendi kendime. Bu süreç içerisinde hikâyeyi geliştirmeye çalıştım. Çizimleri nasıl yaparım, nasıl çizerim, diye düşündüm. Zaten senelerdir yayınevleriyle çalışıyordum, kitaplar resimliyordum; ama yazmak çok daha farklı bir şey. O yüzden cesaret edip yazıya dökmem biraz uzun sürdü.

Sanıyorum kitaptaki resimler de size ait?

Evet, aynı zamanda ben resimledim. Detay detay düşündüm, detay detay çizdim, boyadım. Yaklaşık 9-10 ay sürdü çizimler.

Dilara Kavaklıoğlu

"Üzülme kızım, ben sana sevgili örerim"

Belli ki annenizin örgüleri siz de ayrı bir yer etmiş. Bir anınız var mı, neler hatırlıyorsunuz?

Dediğim gibi küçüklüğümüzden beri annemin örme sevgisi hayatımızın her alanında yer ediyor. Mesela eğer dışarıdan, hazır örülmüş bir şey alırsam hemen kızar ben örerdim aynısını sana diye :) Ya da birlikte dışarı çıktığımızda ve bir şey beğendiğimde hemen fotoğrafını çeker, ''Bak şimdi ben sana daha güzelini öreceğim'' der. Artık bir süre sonra bütün aile bu konuda dalga geçmeye başladık. Örülmeyecek bir şey olsa dahi, ''Annem sana örer'' diyoruz.

Ama hatırladığım en komik anı; seneler önce bir sevgililer gününde (sevgililer gününde hep birbirimizi arar, birbirimizin sevgililer gününü kutlarız) beni arayıp sevgilin yok mu? diye sormuştu. Ben de yok dediğimde ''Üzülme kızım ben sana sevgili örerim'' demişti :)

Dilara Kavaklıoğlu

Gerçekten annemi kimse durduramıyordu

Hala örgü örüyor mu size?

Annem tabii ki halen örgü örüyor bana :) Hasta oldum diye yeni bir hırka örmüş, gönderdi. Ayrıca ben de laptopum için bir kılıf istedim, şu an onu yapıyor. Her şeyi yapabildiği için bizim de böyle garip isteklerimiz olabiliyor haliyle.

Annem bir kitap yazıp resimlediğimi biliyordu; ama ona detaylardan hiç bahsetmedim o sıra zarfında. Yani kitabın kendisi ile ilgili olduğunu pek bilmiyordu. Ben çizimleri yaptığım sırada annemden kitap için 5-6 tane örgüden ayraç yapmasını rica etmiştim. Yaklaşık 1 ay sonra bir kutu geldi ve içinden 300 adet renk renk, şekil şekil örgü ayraçlar çıktı. Gerçekten de annemi kimse durduramıyordu! :)

Kitap yazmaya karar verdiğinizde, ilham kaynağınız anneniz. Peki nerelerden yardım aldınız?

Kitabı yazma aşamasında Prof. Dr. Sedat Sever'in "Çocuk ve Edebiyat" kitabından çok yardım aldım. Hikâye yazma süreci, karakter, konu, ileti, resim, dil ve anlatım gibi öğeler konusunda verdiği bilgilerden oldukça yararlandım. Ayrıca Epsilon Yayınevi editörleri, kendi editörüm Yağmur Yavaş ve Genel Yayın Yönetmenimiz Meltem Erkmen de bana çok destek verdi.

Dilara Kavaklıoğlu

O zamanları yaşayabildiğim için mutluyum

Çocukluğunuzla şimdiki çocukların yaşadıklarını karşılaştırdığınızda hissiyatınız nedir? Sizce de son şanslı çocuklar bizler miydik?

Sanırım evet, son şanslı çocuklar bizlerdik. Bunun sebebi tabii ki gelişen teknoloji. Eskiden annelerimiz, ''Hadi akşam oldu eve gel artık!'' derken; şimdi ''Hadi akşam oldu bırak o tableti de yüzünü görelim'' der oldu. Bu nedenle ileride oturmayan arkadaşlıklar, yalnızlık hissi, paylaşmayı bilmemek gibi bazı şeyleri biraz da olsa yeni nesil çocukların eksikliğini yaşadıklarını düşünüyorum. O zamanları yaşayabildiğim için mutluyum.

Dilara Kavaklıoğlu

Biri Annemi Durdursun 2 hazırlığındayım

Başka kitaplarınız da var mı?

Yazdığım ilk kitap ''Biri Annemi Durdursun!'' Ama resimlediğim ve kapaklarını tasarladığım kitaplar oldukça çok. İş hayatına zaten ilk olarak yayınevleri ile başladım. Can Yayınları, Epsilon Yayınevi gibi büyük yayınevleri ile çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum.

Peki sırada ne var? Yeni bir kitap hazırlığınız var mı?

Yeni bir kaç kitap hazırlığım var elbette. Öncelikle ''Biri Annemi Durdursun 2 '' için hikâye oluşturma aşamasındayım. (Belki de bu sefer ''Biri Babamı Dursunsun! olabilir) :) Onun dışında da farklı, tatlı hikâyelerim var. Hatta aklımda 12-40 gibi bir yaş aralığı koyduğum çok değişik bir kitap fikri var; yine resimli olarak. Umarım hepsini gerçekleştirebilirim. :)

Dilara Kavaklıoğlu

Biri Annemi Durdursun!

Dilara Kavaklıoğlu

Uçan Fil Yay.

S.: 40

Kitabı satın almak için tıklayınız: Kitapyurdu

Yazarın sosyal medya hesapları

Instagram / @dilaraizm

Instagram / @dilaraizm.illustrations

facebook.com/dilarakavaklioglu

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.