Stresli bir duruma cevaben kalbinizin daha hızlı attığını biliyor musunuz? Belki de onun yerine, ezici bir görev ya da etkinlikle karşı karşıya kaldığınızda avuç içiniz terliyor olabilir. Bu durum vücudumuzun strese verdiği doğal tepkidir.

Anksiyete tetikleyicilerini henüz bilmiyorsanız, işte birkaç yaygın tetikleyici durum: yeni bir işte ilk gününüz, eşinizin ailesiyle tanışmak veya birçok kişinin önünde sunum yapmak. Herkesin farklı tetikleyicileri vardır ve onları tanımlamak, anksiyete saldırılarının üstesinden gelmek ve yönetmek için en önemli adımlardan biridir.

Tetikleyicilerinizi tanımlamak biraz zaman alabilir ancak endişelerinizi sakinleştirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Anksiyete ile baş etmenin 5 hızlı yolu

Endişeleriniz odak noktanızın veya yapmakta olduğunuz işin önüne geçiyorsa, durumu kontrol altına almanıza yardımcı olabilecek bazı hızlı doğal çözümleri uygulayabilirsiniz.

Anksiyeteniz yaklaşmakta olan bir olay için endişelenmek gibi bir duruma odaklanırsa, belirtilerin kısa sürdüğünü ve genellikle beklenen olay gerçekleştikten sonra azaldığını fark edebilirsiniz.

Düşünce düzeninizi sorgulayın

Olumsuz düşünceler zihninizde dolaşabilir ve durumun ciddiyetini bozabilir. Bu durumu çözmenin yollarından birkaçı korkularınıza meydan okumak, doğru olup olmadıklarını sormak ve kontrolü nasıl geri alabileceğinizi görmek.

Derin nefes alın

Toplamda 4 dakika boyunca derin nefes almayı deneyin. Nefes egzersizleri ile sizi sakinleştirmeye yardımcı olacak kalp atış hızınızı yavaşlatacaksınız.

Aromaterapi kullanın

Yağ, tütsü veya mum formunda lavanta ve papatya gibi kokular yatıştırıcı olabilir.

Aromaterapinin beyninizdeki belirli reseptörleri harekete geçirmeye yardımcı olabileceği ve potansiyel olarak kaygıyı hafiflettiği düşünülmektedir.

Yürüyüşe çıkın veya yoga yapın

Bazen endişeli düşünceleri durdurmanın en iyi yolu durumdan uzaklaşmaktır. Bedeninize odaklanmak için kendinize biraz zaman ayırın. 15 dakikalık bir yürüyüş veya yoga endişenizi gidermeye yardımcı olabilir.

Düşüncelerinizi yazın

Sizi endişeli yapan şeyi yazmak, onu kafanızdan çıkarmanıza yardım eder ve daha az göz korkutucu hale getirir.

Hızlı başa çıkma yöntemleri, kullandığınız tek tedavi yöntemi olmamalıdır. Semptomların ciddiyetini azaltmaya yardımcı olmak ve bunların olmasını engellemek için uzun vadeli tedavi yollarını deneyin.