Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Palmiye için yarıştığı filmi 'Kış Uykusu'nun 67. Cannes Film Festvali'deki dünya prömiyerine büyük ilgi vardı. Uluslararası eleştirmenlerin merakla beklediği film beklentileri büyük ölçüde karşılamış gibi duruyor. Şimdiden Altın Palmiye'nin favorileri arasına giren filme yabancı eleştirmenler övgüler yağdırıyor.

Amerikan sinema endüstrisinin önemli dergilerinden Screendaily'deki uluslararası eleştirmenlerin yıldız listesinde İngiliz ustalardan Mike Leigh'in 'Mr. Turner' filmini geçerek ilk sıraya yükselen 'Kış Uykusu' ile ilgili bazı yorumlar şöyle:

Derek Malcolm (Evening Standart, İngiltere): "Bence seyirciye en yakın filmi! Eski oyuncu, yeni otel işletmecisinin (Bilginer) etrafındaki bol karakterli ve konuşmalı üslubu ve sinemada hayli uzun gelebilecek süresine rağmen Ceylan ustalığını konuşturmuş. Çekov misali sıradan günlük meseleleri üzerinden insanın özünü ortaya çıkarıyor."

Justin Cheng (Variety, ABD): İnsan zaafları üzerine çok katmanlı bir inceleme, görkemli bir film!

Deborah Young (Hollywood Reporter, ABD): İnanılmaz bir yapıt! Çehov uzun bir film çekseydi böyle bir şey olurdu!

Michel Ciment (Positif, Fransa): Başyapıt! Bergman'dan beri böylesini görmemiştik!

Yine bir 'Anadolu hikayesi'

Büyük bir kısmı Kapadokya'da çekilen 'Kış Uykusu' filminin oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nadir Saribacak, Ayberk Pekcan gibi isimler yer alıyor.

Filmin konusu ise emekli bir oyuncunun, aktörlüğü bıraktıktan sonra Anadolu'da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirmesi üzerine kurulmuş olaylarla ilgili.

İşte 67.Cannes Film Festivali'nde 'Altın Palmiye' ödülünün en kuvvetli adaylarından 'Kış Uykusu'nun fragmanı…

Nuri Bilge Ceylan'ın, 2003 yılında 56. Cannes Film Festivali'nde yarışan "Uzak" isimli filmi, Altın Palmiye'den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan büyük jüri ödülünü (Grand Prix) almıştı.

Ceylan 2008 yılında ise 'Üç Maymun' filmiyle 'En iyi yönetmen' ödülünü almış, 64. Cannes Film Festivali'nde ise 'Bir Zamanlar Anadolu'da' filmiyle büyük jüri ödülüne layık görülmüştü.

Türk Sineması'nın 100 yılı ve Soma

Türk Sineması'nın 100.yılı sebebiyle Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil tarafından Cannes'da dünya sinemasının temsilcilerine resepsiyon verildi.

Resepsiyon, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından konuşan Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Türk sinemasının son yıllardaki gelişimine atıfta bulundu ve Türk yönetmenlerin başta Cannes olmak üzere uluslararası sinema festivallerinde kazandığı ödüllere dikkati çekti.

Festival, 24 Mayıs'ta düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.