Alzheimer, öncelikli olarak 60 yaş ve üzerinde tam bilinmeyen nedenlerle sağlıklı beyin dokusu bozulması bunun sonucunda zihinsel ve sosyal yeteneklerde günlük işlevleri bozmaya yetecek şiddetle bir kayıptır.

Nasıl ortaya çıkıyor?

Beynimizin ve sinir sisteminizi iyi ayarlanmış bir makine gibi etkin bir biçimde çalışması tüm parçalar arasındaki uyumlu dengeye bağlıdır yaşlılık süreci beyninizde bu dengeyi bozacak değişikliklere sebep olur. Sinir hücreleri her gün ölmektedir ve bunların yerine yenisi konmamaktadır. Bu değişiklikler hafif unutkanlığa ve bilişsel işlevlerde yavaşlamaya neden olabilir. Bağımsızlığınızı ve kendinize bakabilmenizi engelleyecek kadar ağır zihinsel işlev bozuklukları bir nörodejeneratif hastalık sonucu oluşur. Nörodejeneratif terimi nöronların yaşlılıkla olandan çok daha fazla dejenerasyonunu ifade eder bu hastalıkların gelişimleri genellikle beyinde hatalı protein birikimi ile karakterlidir. Alzheimer de bu protein materyalleri birikip kümeler oluşturur ve sinir hücrelerinin normal işlevlerini yürütmesini engellemeye başlar.

Belirtileri Nelerdir?

Erken belirti ve bulguları fark etmek genellikle güçtür. Bunlar genetik yapı özellikleri yaşam tarzı kültürel birikim ve yaşamdaki tecrübelerine göre kişiden kişiye farklılık gösterir sıklıkla gözlenen özellikler şunlardır.

- Ağır bellek kaybı
- Kafa karışıklığı
- Soyut düşünceleri oluşturma beceriksizliği
- Konsantrasyon güçlüğü
- Gündelik ya da karmaşık işleri yapmada zorluk
- Kişilik değişiklileri
- Şüpheci ya da garip davranışlar