Yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olarak tanımlanan Alzheimer, 65 yaş üstünde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üstünde ise iki kişiden birinde görülüyor. Henüz tedavisi bulunamayan Alzheimer hastalığına karşı birçok öneri sunuluyor. En sık karşılaştığımız çözüm ise bulmaca çözmek. Yapılan bazı çalışmalarda bu hastalığa bulmaca çözmenin değil dedikodu yapmanın iyi geldiği ortaya kondu.

Bulmaca fayda sağlamıyor

Aşı çalışmalarının sürdüğünü ancak hastalığın kesin tedavisinin henüz bulunamadığını kaydeden uzmanlar, kullanılan tedavi seçeneklerinin sadece hastalığın seyrini yavaşlattığını bildirdi. Uzmanlar, "Ancak yine de hastalıktan korunmada zihinsel canlılığı sağlayan egzersizler önerilebilir. Kişinin sıkça bir şeyler okuması, okuduğunu, öğrendiğini, gün içinde yaşadıklarını yakınındakilerle paylaşması oldukça önemli. Kabaca dedikodu yapabilir. Çünkü dedikoduda 'yakın hafıza' yani gün içinde ya da bir önceki gün olanlar daha çok konuşulur. Bulmaca çözmenin ise sanıldığı gibi faydası yok. Çünkü bulmacada da 'uzak hafıza' kullanılır. Lisede, hatta ilkokulda öğrenilenler gerekebilir. Bu nedenle bulmaca bu hastalıkta fayda sağlamıyor. Bu bilgi 2013 yılında 'Ageing Research Reviews' bilimsel dergisinde de yer aldı” dedi.

Babanın yaşı da önemli

Hastalığa ilişkin ailesel yatkınlığın düşük oranda olabileceğinin düşünüldüğünü, risk faktörleri arasında birinci derece akrabada Down Sendromu, doğumda babanın ileri yaşı, sigara ve alkol kullanımı, damar sertliği, kafa travması ve depresyon gibi çok çeşitli durumların sayılabileceğini ifade eden uzmanlar, bunamanın en sık nedeni olan hastalığın ilk belirtisinin genellikle unutkanlık olduğunu kaydetti.