İngiliz uzmanlar, içkinin sağlığa etkisiyle ilgili ABD'de 100 binden fazla yetişkinle yürütülen iki ayrı araştırmayı inceledi. Çalışmalar kadınlar için günde bir kadeh, erkekler içinse günde iki kadeh içki içmenin dahi kanser riskini artırabileceğini gösterdi. Çalışmanın sonuçları, İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'da yayımlandı.

Alkol en çok göğüs kanserini tetikliyor

Bununla birlikte çalışmada önerilen günlük limitleri aşmayan içki tüketimi durumunda sağlığın zarar görme riskinin düşük olduğunu belirtildi. İçkinin en fazla göğüs kanseri riskini artırdığı belirtiliyor. İngiltere'de sağlık hizmetlerini yürüten kurum NHS'e (Ulusal Sağlık Hizmeti) göre erkekler günde üç - dört birimden fazla (İki kutu, yüzde 4.5 alkol oranındaki bira), kadınlarsa iki - üç birimden fazla (İki küçük bardak, yüzde 12 alkol oranındaki şarap) içki almamalı. Bu limitlerin de şu anda gözden geçirilmekte olduğu belirtiliyor.

Risk kadınlarda daha fazla

ABD'deki çalışmalarda ise az içki içmek, erkekler için günde 30 g (355 ml'lik iki şişe bira), kadınlar içinse günde 15 g (bir küçük bardak şarap) alkol alımı olarak tanımlanıyor. Uzmanlara göre kadınlar için alkolün kansere sebep olma riski (özellikle de göğüs kanseri) günde bir alkollü içki alımından sonra bile artıyor. İçki içmeyen erkeklerde ise bu ilişkiye dair belirgin bir bağa rastlanmadığı belirtildi.

BBC Türkçe