Birçoğumuz aktive edilmiş odun kömürünün, zehirlenme ve mide rahatsızlığını tedavi etmek için iyi bir ilk yardım çözümü olduğunu biliyoruz. Buna ek olarak, şişkinlik ve gazı azaltmak, kolesterolü düşürmek, gebelik sırasında safra akışı sorunlarını güvenli bir şekilde tedavi etmek için de kullanılır. Aktif kömür zararlı toksinleri emerek kendisine hapseder. Bu da zararlı parçaları vücuttan atmasına neden olur.

Çeşitli kaynaklardan çıkan aktif kömürü doğal iyileşme için kullanılacak ise Hindistancevizi kabuklarından veya diğer doğal kaynaklardan yapılmış türlerini tercih etmelisiniz. Aktive edilmiş kömürü mangal kömürüyle karıştırmamalısınız! Mangal kömüründe kimyasal maddeler yüklüdür ve asla tüketilmemelidir.

Kullandığınız zaman, 12-16 bardak su içmek zorunludur. Aktif kömürü kullandıktan sonra yeterli miktarda su tüketmemek susuzluğa neden olur. Ayrıca, toksinleri daha hızlı boşatmanızı sağlar ve kabızlık probleminizi ortadan kaldırır.

Aktif karbonun kullanım alanları

Dişleri beyazlatır: Aktif kömürün negatif elektrik yükü vardır. Bu, toksinleri kendi bünyesine çekmeye yarar. Aynı zamanda, dişlerinizdeki küçük plak parçacıklarını çekerek diş beyazlatmaya yardımcı olur. Ağız kokusunu ve diş eti hastalıklarını de önler. Doktorunuza danışarak haftada birkaç kez diş macununuzun üzerine aktif karbon ekleyerek fırçalayın. Dişlerinizin beyazladığını görmek ve parlak bir gülümseme için denemelisiniz.

Kaşıntı ve kızarıklığı giderir: bir arı sokması, sivrisinek ısırığı ve iltihap varsa aktif kömürü merhem olarak kullanabilirsiniz. Bir kapsül aktif kömüre bir çorba kaşığı Hindistancevizi yağı ekleyin. Karışımı hasarlı bölgeye sürüp 30 dakika bekleyin.

Küfü temizler: Evimizde oluşan küf depresyon, karaciğer ve böbrek yetmezliği, baş ağrısı, solunum sıkıntısı, kalp rahatsızlığı, bağışıklık sisteminin bozulmasına neden oluyor. Evinizdeki küflerden kurtulmanıza yardımcı olacak birçok kimyasal ürün var, ancak kimyasal kullanmak istemiyorsanız, doğal çözümler de var. Çay ağacı yağı, kabartma tozu ve elma sirkesi ile aktif kömürü karıştırarak küflü olan bölgeye bu karışımı uygulayıp 20 dakika bekletip suyla durulayın.

Cildi temizler: Sivilce ve siyah noktalara neden olan bakteri, kir ve toksinlerin hepsini aktif kömür temizler. Gözenekleri sıkılaştırır. Aşırı yağlanmayı azaltır. Kızarıklıkları giderir. Kısacası aktif kömür ile yapacağınız maske ile cildinizin ihtiyacı olan bakımı derinlemesine yapmış olursunuz.

Karaciğer ve böbrekleri korur: Neredeyse her gün gıdalarımız, evlerimiz, çevre ve iş yerimizde toksinlere maruz kalıyoruz. Toksinlerin organlarımız üzerinde olumsuz etkileri vardır. Aktif kömür böbrekleri temizlediği gibi düzenli çalışmasında da yardımcı olur. Bir araştırma sonucu aktif kömür kullananlar, kronik böbrek hastalığı olanlarda böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kanlarındaki üre miktarının ciddi oranda düştüğü gözlemlenmiştir. Aktif kömür almak karaciğer ve böbrekleriniz için acil bir yardım olabilir.

Saçları temizler: Aktif kömür, tüm kir ve toksinleri saç ve saç derimizden emer. Aynı zamanda aktif kömür ile kepeklenme ve diğer problemlerin önlenmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınızı, şampuanınızın içine aktif karbon ekleyerek yıkayın.

Sindirim sistemini temizler: Sürekli işlenmiş gıdalar ile besleniyoruz. İstemeyerek de olsa tükettiğimiz bu gıdaların içinde bulunan olumuz maddelerden aktif kömür ile kurtulabilirsiniz. Aktif kömür, emici özelliği sayesinde sindirim sisteminizi temizler. 2 gün boyunca her yemekten 1,5 saat önce 10 gramlık tabletler halinde için. Bu süre içinde kabızlığı önlemek için bol bol su içmeyi unutmayın.