Psikolog yazar Oliver James The Telegraph'a yaptığı açıklamada, "Aile tatilleri çocuklarda hem o an için hem de daha sonrası için çocukların hafızasında uzun süreli yer eder ve çocuklar için değerlidir. Her şey ailenizle birlikte ilgi alanlarınızın gerçekten dikkate alındığı anları paylaşmakla ilgili. Eğer bir şey için para harcayacaksanız, hangi seçeneğin daha anlamlı olacağı çok açık. 15 günde sıkılacağı bir oyuncak mı yoksa yıllarca hatırlayacağı bir tatil mi?”

Beyin gelişimine faydalı

Çocuklarınızla seyahat etmek onların beyin gelişimine de faydalı olabilir. Çocuk psikoterapisti Dr. Margot Sunderland, "Zenginleştirilmiş bir çevre; sosyal, fiziksel, bilişsel ve duyusal etkileşimde güçlü yeni deneyimler sunuyor. Bu yüzden birlikte düşünmek ve hareket etmek, havuzda birlikte eğlenmek, ormanda birlikte yürümek, rüzgarda sallanan çimlere dokunmak, kamp ateşinde ısınmak, sıcak güneşin altında birlikte takılmak çocukların beyin gelişimi için oldukça önemli.” diyor.

Bu deneyimler daha sonra frontal loblarda kilit beyin gelişimlerinin genetik ifadesini başlatıyor. Dr. Sunderland bu aktivitelerin, stres kontrolü, dikkat, konsantrasyon, planlama ve öğrenme yeteneği ve ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirme gibi işlevleri geliştirdiğini söylüyor. "Aile ile birlikte zenginleştirilmiş ortamlarda tetiklenen beyin gelişimleri çocuklarda yüksek IQ ile ilişkilidir" diyen Dr. Sunderland, şöyle devam ediyor: "Öyleyse, yeni bir alanda birlikte keşfetmek için çocuklarınıza zaman harcayın ve çocuğunuzu daha zeki hale getirin.”

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.