Başlarda çok farkına varamasan da ilerleyen yaşlarda daha iyi anlıyor insan, bir ablaya, bir kardeşe sahip olmanın önemini. İki tane ablaya sahip bir insan olarak, varlıklarını hissedebilmek daha da güçlü bir insan olmamı sağlayan en büyük etkenlerden biri. Psikologlarda bu yaklaşımı destekleyen bir çok araştırma yapmış ve kardeşlerle büyüyen çocukların ileride daha mutlu ve dengeli bireyler olduğunu ispatlamış.

Kız kardeş ya da abla olgusu ise farklı bir açıdan ele alınarak incelenmiş. Kişisel deneyimlerime de dayanarak kız kardeşlerin varlıklarının nimet olduğu gerçeğiyle bilinçaltımızdaki bilinmeyen yerleri:

Boşanmanı engelleyen bir güçtür

Ohio Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, kardeşleri olan çocukların gelecekte boşanma şanslarının daha düşük olduğunu kanıtladı. Bu şaşırtıcı keşfin bir yönü, bir kız kardeşin olmasının seni daha olgun ve daha az ben merkezli bir yetişkin yapmasıdır. Erken çocukluk deneyimlerinin bir yetişkin olarak gelişimin üzerinde büyük bir etkisi var. Kardeşleri olan çocukların çok erken yaşta çatışmaları nasıl paylaşacaklarını ve onlarla başa çıkmayı öğrenmeleri gerekir, bu nedenle bu yetişme romantik bir partnerle çalışırken çok önemlidir.

Ailenin sana karşı daha esnek olmasının nedenidir

Büyümenin senin için zor olduğunu düşünüyorsan, ister inan ister inanma, ablan için her zaman için daha zordu. Bir araştırma, ebeveynlerin kardeşlerinin geri kalanına kıyasla ilk doğanlarına karşı çok daha katı ve sert olduklarını tespit etti. Ebeveynliği ilk kez tadan anne-babalar daha kuralcı ve beklentileri yüksektir. İkinci, üçüncü çocuklarda kademeli olarak daha esnek bir yapıya bürünseler de, ilk çocuk her anlamda cefayı çekmiştir aslında. Bu yüzden, büyük bir ablan varsa, ona minnettar olmanın başka bir nedeni de budur.

En sadık müttefikin ve yol arkadaşındır

Her daim deneyimlerini seninle paylaşan en sadık müttefikin ve yol arkadaşın olmayı daha sen doğduğunuz görev edinmiştir bile kendine. Daha iyi yerlere gelebilmen ve hedeflerine doğru çaba göstermen için sana ilham veren ablan, seni daha hırslı ve bağımsız yapar. Gençlerin büyük kardeşlerini sosyal ve bilişsel gelişimlerinin bir parçası olarak taklit etmesi normal bir süreçtir. Farkında olmasan bile, ablan kişiliğini şekillendirmede önemli rol oynamıştır.

Duygusal gelişiminde rolü büyüktür

Araştırmalara göre, genç kızlarda ablayla birlikte büyümek olumsuz duyguları azaltıyor. Kendinizi yalnız, suçlu ve sevilmemiş hissetme ihtimaliniz daha düşüktür. Kardeş sevgi duygusal gelişimde çok önemlidir ve depresyonu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bir ablaya sahip olmanın sizi daha kibar, daha empatik bir insan haline getirdiği de aşikardır.

En iyi dinleyicindir

O her zaman arkanda olmaya, yaşlandıkça bile bu bağ içinde kalmaya devam ettiği sürece, sen de ruhsal olarak daha refah olacaksın. Ve uzun ömürlü bir ilişki senin ömür boyu sahip olacağın en değerli hazinen olmaya devam edecek. Her zaman konuşup destek alabileceğin, hatta seni koşulsuz seven ablan, seni daha sevecen ve duygularını paylaşmasını bilen bir birey haline gelmendeki en büyük faktör. Onunla bir şeyleri paylaşmak, ailenden daha rahat olacak ve kesinlikle daha iyi bir dinleyici olarak özgüvenli bir insan olmanı sağlayacak.

Bir ablan olduğu için çok şanslısın

En önemlisi, yeri geldiğinde tehlikelerden seni koruyacak, yaptığı fedakarlıklardan karşılık dahi beklemeyecek, seni yakından tanıyan, sadece gözlerine bakarak bile ne düşündüğünü söyleyebilen bir ablaya sahip olmak, dünyada var olabilecek duygulardan belki de en güzeli. Seni seven bir ablan olduğu için çok şanslısın.

Hayatında ona sahip olduğun için ne kadar minnettar olduğunu bilmesi için bunu onunla paylaş!

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.