Karen Keskulla Uhlenbeck, dünyanın en prestijli matematik ödülü olarak kabul edilen Abel Ödülü'nü almaya hak kazanan ilk kadın olarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

Akademik kariyerine Texas Üniversitesi'nde devam eden Karen Keskulla Uhlenbeck matematiğe yaptığı katkılar sayesinde 76 yaşında Abel Ödülü'nü alan ilk kadın ünvanının sahibi oldu. Ünlü fizikçi Jim Al-Khalili, Uhlenbeck için, "Son 40 yılda matematik için yaptığı katkılar nedeniyle Uhlenbeck'in başarılarının dünyaca tanınması gerekiyor" dedi.

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi, Nobel Ödülü'nün matematik dalı olmadığı için, Abel Ödülü'nü Karen Keskulla Uhlenbeck'e verdi. Matematik alanında birçok çalışmalar yapan Uhlenbeck için Abel Komitesi, "Onun çalışmaları matematiğin tüm gidişatını değiştirdi" diyor. Fizikte birçok şeyin temelini oluşturan "ayar kuramı", Uhlenbeck'in katkıları ile bir adım öteye taşınmış. Ödülün sahibi olan Uhlenbeck, matematikte bir öncü olarak kabul ediliyor.

Bilim ve matematik alanında verilen ödülleri kazananların 904'ü erkek iken, yalnızca 52 ödülün sahibi kadın olabilmiş. Adını Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel'den alan ödül ilk 2002 yılından beri veriliyor. Karen Keskulla Uhlenbeck, ödül ile birlikte verilen 704 bin dolarlık çekin de sahibi oldu.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.