Vücudunuzun sağlıklı çalışması için yeterli miktarda A vitaminine ihtiyacı vardır. Hücre büyümesini, bağışıklık fonksiyonlarını, görme ve fetal gelişimi destekler. A vitamini ayrıca cilt sağlığını, tırnakları ve saç büyümesini destekler. Hem hayvan bazlı hem de bitki bazlı gıdalar dahil olmak üzere birçok gıda A vitamini bakımından zengindir. Yararları, eksikliği ve kaynakları da dahil olmak üzere, işte A vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey.

A vitamininin faydaları

A vitamininin en önemli fonksiyonu, göz sağlığını desteklemesi ve gece körlüğünü önlemesidir. Diyetinize yeterli miktarda A vitamini eklemek, yaşa bağlı görme bozukluklarını da yavaşlatabilir. Birkaç hastalık riskiyle mücadele etmek için güçlü bir bağışıklık sistemi gereklidir. Diyet, güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. A vitamini ayrıca bağışıklığı artırmanıza yardımcı olur.

A vitamini cildiniz için de iyidir. Sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir ve iltihabı azaltır. A vitamini ayrıca daha iyi tırnaklar ve saç büyümesini sağlayabilen hücre büyümesini destekler. A vitamini ayrıca kemik sağlığını da geliştirir. Kalp hastalığı ve ruh sağlığı bozukluklarına yol açabilen oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

A vitamini eksikliğinin belirtileri

A vitamini eksikliği nedeniyle çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları:

- Kuru cilt

- Gece körlüğü

- Gebe kalma sorunu

- Boğaz enfeksiyonu

- Akne

- Geç yara iyileşmesi

- Zayıf kemikler

A vitamini kaynakları

Bitki bazlı ve hayvan bazlı kaynaklar dahil olmak üzere çeşitli A vitamini kaynakları vardır. Yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, turuncu ve sarı sebzeler ve meyveler ve somon en iyi A vitamini kaymaklarındandır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.