Fransa'da düzenlenen Cannes Film Festivali'nde Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın'ın yönettiği "Solgun" adlı filmin başrolünde yer alan Diane Kruger en iyi kadın oyuncu seçildi. Film Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan, bombalı saldırıda eşini ve çocuğunu kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor.

Festivalin Altın Palmiye ödülü, İsveçli yönetmen Ruben Östlund'un "The Square" adlı filmine verildi.,

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos'un "Mise à Mort du Cerf Sacré" isimli filmi en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

Jüri Özel Ödülü de Rus yönetmen Andrei Zviaguintsev'in "Nelyubov" filmi aldı.

Büyük Ödül'e Fransız yönetmen Robin Campillo'nun "120 battements par minute" isimli filmi layık görülürken, en iyi yönetmen ödülü "Les proies" isimli filmi ile Amerikalı yönetmen Sofia Coppola'ya verildi.

Oyuncu Nicole Kidman, 70. yıl özel ödülünü aldı.

İşte festivalde dağıtılan bütün ödüller...

70. Cannes Film Festivali Ödülleri

Ana Yarışma

Altın Palmiye: The Square – Ruben Östlund

Grand Prix: 120 Beats Per Minute – Robin Campillo

En İyi Yönetmen: Sofia Coppola – The Beguiled

En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix – You Were Never Really Here

En İyi Kadın Oyuncu: Diane Kruger – In the Fade

Jüri Özel Ödülü: Loveless – Andrey Zvyagintsev

En İyi Senaryo: The Killing of a Sacred Deer – Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou / You Were Never Really Here – Lynne Ramsey

Altın Kamera Ödülü: Jeunne Femme/Montparnasse Bienvenue – Leonor Serraille

Kısa Film Dalında Altın Palmiye: Xiao Cheng Er Yue (A Gentle Night) – Qiu Yang

70. Yıl Özel Ödülü: Nicole Kidman

Un Certain Regard

Un Certain Regard Ödülü: A Man of Integrity – Mohammad Rasoulof

Jüri Ödülü: April's Daughter – Michel Franco

En İyi Yönetmen: Taylor Sheridan – Wind River

Sinemanın Şiiri Ödülü: Barbara – Mathieu Amalric

En İyi Oyuncu Performansı Jüri Özel Ödülü: Jasmine Trinca – Fortunata

Yönetmenlerin 15 Günü

Sinema Sanatı Ödülü: The Rider – Chloé Zhao

SACD Ödülü: Let the Sunshine In – Claire Denis / Lover for a Day – Philippe Garrel

Avrupa Sineması Ödülü: A Ciambra – Jonas Carpignano

Illy Kısa Film Ödülü: Back to Genoa City – Benoit Grimalt

Eleştirmenlerin Haftası

Büyük Ödül: Makala – Emmanuel Gras

En Yenilikçi Yönetmen Ödülü: Gabriel and the Mountain – Fellipe Gamarano Barbosa

SACD Ödülü: Ava – Léa Mysius

Kısa Film Keşif Ödülü: Los Desheredados – Laura Ferrés

FIPRESCI

Yarışma Ödülü: 120 Beats per Minute – Robin Campillo

Un Certain Regard Ödülü: Closeness – Kantemir Balagov

Eleştirmenlerin Haftası: The Nothing Factory – Pedro Pinho