Sırt ağrısının nasıl etkileri olduğunu yaşayanlar çok iyi bilir. Ayakkabı bağlamak için eğilemezsiniz. Her hareketiniz yaşadığınız acıdan dolayı sizi öfkelendirir. En sevdiğiniz sandalye, koltuk, yatak bile artık rahat gelmez. Bu ağrı için ağrı kesicilere ihtiyaç duymadan kendi başınıza halledebilirsiniz.

Epsom tuzu

Bir leğene ya da kovaya sıcak su doldurun. Suya ½ bardak Epsom tuzu (İngiliz tuzu) koyun ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde 5-10 dakika bekletin. Ayaklarınızı çıkarırken ılık suyla durulayıp bir havluya veya battaniyeye sarın.

Ne işe yarar: epsom tuzu suda çözüldüğünde içinde bulunan magnezyum ve sülfatta parçalanır. Magnezyumun sinirleri gevşettiği ve kas spazmlarını saldığı bilinmektedir. Böylece ayaklarınızı bu ayak banyosuna batırdığınızda, cildiniz sırt ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

Kulağa mandal yerleştirin

Bir mandal alın ve kulağınızın üst tarafına koyun. Mandalını kulağınızda 5 saniye tutun, sonra bırakın. Her kulakla 5 kez tekrarlayın.

Ne işe yarar: Refleksolojiye göre, kulağın en üst kısmı doğrudan sırtınıza ve omuzlarınıza bağlıdır, bu nedenle stimülasyonu bu bölgelerdeki gerginliği ve ağrıyı azaltabilir.

Lavanta yağı ile masaj

Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı veya hint yağı alın ve üzerine birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Karışımı ağrılı bölgeye nazikçe masaj yapın.

Ne işe yarar: Lavanta yağı , iltihap önleyici ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca sırtınızın kaslarını gevşetir ve stresi azaltır.

Egzersiz ile ağrıdan kurtulun

- Yere otur ve sol bacağını önünü uzat. Sağ dizinizi bükün ve sağ ayağınızın tabanını yere koyun. Sağ dizinizi ellerinizle göğsünüze doğru çekin ve birkaç saniye bekleyin, ardından bırakın. 10 tekrardan sonra, tarafları değiştirin.

- Sırtüstü yatın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanınızı yere koyun. Dizlerinizi bükük tutun, bacaklarınızı yerden 10-15 cm yukarı kaldırın, birkaç saniye tutun ve sonra aşağı indirin. 5 kez tekrarlayın.

- Sırt üstü yatmaya devam et. Sol bacağınızı düzeltin ve yere koyun. Sağ dizinizi bükün ve iki elinizle tutun. Dizinizi göğsünüze doğru çekin, birkaç saniye bekleyin, ardından bırakın. Her iki tarafta 10 kez tekrarlayın.

- Bacaklarınızı düz bir şekilde önünüzde yere oturun. Kollarınızı öne uzatın ve üst bedeninizi bükün, parmaklarınızla ayak parmaklarınıza erişmeye çalışın. Birkaç saniye bekleyin, sonra bırakın. 10 kez tekrarlayın.

Ne işe yarar: Bu egzersiz seti sırt kaslarınızdaki gerilimi azaltarak siyatik ağrıları azaltabilir.