Çocuk sahibi olma yaşı gittikçe ilerliyor. Bunun farklı nedenleri olabilir: kariyer, evlilik, kendi hayatını yaşama isteği ya da sorumluluk için hazır hissetmeme. Buradaki en önemli şey de senin hayatın ve senin seçimin. Eğer 40 yaşından sonra anne olmak isterseniz, geç bir hamileliğin avantajlarını ve dezavantajlarını bilmelisiniz.

Avantajları

Ömrünüz uzar: doğum yapan kadınların uzun yaşamaları daha yüksektir. Bir araştırmaya göre, son doğumunu 29 yaşın altında yapanlar, 95 yaşına kadar yaşama şanslarını yarıya indirmişlerdir. Bunun nedeni genetik de olabilir.

Sözel hafızası kuvvetlidir: Özellikle 35 yaşından sonra doğum yapan kadınların hafızası daha kuvvetlidir. Çünkü hormonlar beynimizi etkiler. Sadece herhangi bir hormon değil, sırasıyla beyin fonksiyonu ve beyin dokusunun gelişmesinden de sorumlu olan östrojen ve progesteron da etkilenir.

Daha deneyimlidir: yıllar geçtikçe deneyim ve bilgi sahibi oluruz. Geçmişe baktığınızda bir yılda bile düşünce ve davranışların ne kadar değiştiğini görürsünüz. 40 yaşın üzerindeki kadınlar çocuklarına karşı daha sabırlıdır. Bu yaşlarda hamile kalmak şans eseri değildir. Bu, hazırlıklı olduğunuz ve isteyerek atılan bir adımdır. Hamileliğin ve çocuğun getirdiği değişiklikler hazır olduğunuz için duygusal, psikolojik olarak daha az etkilenirsiniz.

Daha az maddi sıkıntı çekerler: 40 yaşında olan bir kadının bir kariyeri vardır. Sürekli çalışıyor, farklı alanlarda deneyim kazanıyor ve belli bir gelir sahibi oluyor. Bu aşamadan sonra çocuğu olan kadınlar, kariyerini arka plana bırakıp çocuğuyla daha fazla zaman harcıyor. Bir kariyer düşünmek zorunda kalmayacağı ve yaptığı birikimle çocuğuna daha fazla imkan sunabilir.

Her şeyi yaşamış oldunuz: Eğlenceye gitmek, gezmek ve sürekli hareket halinde olma süreci geçti ve şimdi bir aile olma zamanı… 40 yaşına gelince, birçok anınız, arkadaşlarınızla yeterince vakit geçirdiniz, seyahat ettiniz. Çocuğunuz olduğunda, tüm zamanınızı kendiniz için kullanamayacağınız ve çocuğunuza zaman ayıramayacağınız için memnuniyetsizlik hissine kapılma olasılığınız daha düşük olur.

Dezavantajları

Hamile kalma olasılığınız düşüktür: Yıllar geçtikçe kadınların hamile kalma şansı azalır. Yumurta sayısı azalır ve döllenme daha azdır. Yumurtalılar tarafından yanlış ve sağlıksız yumurtalar salınması artar. Ancak umutsuzluğa kapılma, çünkü bugünlerde donör yumurtaları kullanma fırsatı var.

Düşük yapma riski artar: yaş ilerledikçe düşük yapma riski artar ve 45 yaşından sonra %50 artış olur. Tabii ki, hamilelik kaybını etkileyen sadece yaş değil. Ancak yaşa bağlı değişiklikler vücudumuzu etkiler, hormonal ve uterus fonksiyonunu azaltır.

Osteoporoz olasılığı artar: İleri yaşlarda doğum yapmak, osteoporoz gelişme olasılığını arttırır. Çalışmaya göre, 35 yıl sonra doğum yapanların bu hastalığa yakalanma ihtimalinin iki katı olduğu görülmüştür. Bu nedenle, osteoporoz olasılığınızı azaltmak için hamilelik sırasında kemiklerinize özellikle dikkat etmelisiniz.

Erken doğum riski artar: İleri yaş, doğum için, bebeğin erken doğması ve doğum kilosunun düşük olması olasılığını önemli ölçüde artırır .

Gestasyonel diyabeti meydana gelebilir: Bu diyabet şekli çoğu durumda geçicidir ve hamilelik sırasında yetersiz miktarda insülin kaynaklanır. Bu nedenle, gebelik diyabeti için test yapmak önemlidir ve ardından doktor sonuçlara bağlı olarak sizin için bir tedavi önerecektir.

Gebeliğin her yaşta dezavantajları olduğunu unutmayın. Kendinize ve sağlığınıza dikkat edin. Her konuda mutlaka doktorunuza danışın.