Sağlıklı beslenme her yaş için çok önemli. Özellikle günümüz dünyasında hızlı yaşayıp hızlı tüketmenin yaygınlaşmasıyla, beslenme alışkanlıkları daha da önem kazandı. Gençliğin verdiği enerjiyle daha kontrolsüz olan yeme-içme, 30'lu yaşlardan sonra olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor. Uzmanlar bu yaşlardan sonra tüketilmemesi gereken yiyecekleri açıkladı.

Aromalı yoğurtlar

Yoğurt özellikle bu yaşlarda bol bol tüketilmeli. Ancak aromalı yoğurtlar, içerisindeki şeker nedeniyle tüketilmemeli.

Hamurlu kahvaltılar

Son bulgulara göre, günlük kalorilerinin yüzde 17 ila 21'ini şekerli gıdalardan alan insanların kalp hastalığından ölme riskleri, kalorilerinin yüzde 8'ini şekerli gıdalardan alanlara göre kıyasla daha yüksek olduğu ortaya konuldu. Sabahları yediğiniz yağlı karbonhidratların vücudunuza şeker olarak girdiğini unutmayın.

Protein barlar

Bu tür paketlenmiş ürünler yerine, doğal kuruyemişleri tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

Kremalı bisküviler

Gerek bağımlılık yapması gerek göbek yapması nedeniyle tüketilmemesi gerekiyor.

Beyaz ekmek

İçindekiler, kırışıklık karşıtı kollajen gibi proteinlere hasar veriyor.

Kremalı kahveler

Kahveye eşlik eden krema, bir bardak kahve içmek isterken kremanın içerisindeki yağ nedeniyle daha fazla kalori almanıza neden olur ve kolesterolü yükseltir.

Şekersiz atıştırmalıklar

Eğer 30'lu yaşlarınızda kilo almaya başladıysanız karaciğer fonksiyonunuzda sorun olabilir. O nedenle toksinlerden uzak durmak için yapay tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

Margarin

Margarin kalp hastalığına zemin oluşturabilir, ayrıca ciltte birtakım sorunlara yol açar. Kırışıklıkların hızlı yayılmasına neden olur.

Salam- sosis

Yapılan bir araştırma salam ve sosisin sperm sayısını azalttığını ortaya koyuyor.

Cips

Kanser, obezite gibi çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Cipsteki sodyum içeriği, yüksek kan basıncına sebebiyet verebilir ve kalp sağlığını olumsuz etkiler.