Apple, Google gibi dev markaların yıllardır en büyük yatırımları hücre yenilenmesi üzerine. Bilim insanları da 17 yıl içinde ölümsüzlüğün bulunacağını savunuyor ve tezleriyle de gerçekten ufuk açıyor.

Dünya üzerinde yüz yılı aşkın yaşayan insanlar olduğuna göre, dünyanın dev isimleri de bu yatırımları yapmaktan kaçınmamışa benziyor. Öyle ki, Microsoft'tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketinin kurucularından Larry Ellison da bu alana büyük yatırım yaptı. Google ortaklarından Sergey Brin, uzun ömür üzerine "Calico Vakfı”nı kurdu. Araştırmacı bilim insanı Aubrey de Grey ise, yıllardır her çalışmada bulunuyor, fon topluyor.

SOLUCAN SALYANGOZ

Solucan araştırması

Bilim insanları yıllardır ABD Nortwestern Üniversitesi'nde "ölümsüzlük” üzerine çalışıyor. Geçtiğimiz yıllardaki en büyük keşiflerinden biri ise, Solucan araştırması oldu.

Araştırmaya göre, solucan ve salyangozların kendini yenileme özelliğinden faydalanılarak ölümsüzlüğe ulaşılacak. Araştırma hala devam ediyor.

ölümsüzlük üzerine önemli 3 madde

Önemli 3 madde

Bilim insanı Aubrey de Grey'in açıklamasına göre, 17 içinde çözüldüğünde ölümsüzlüğü hayata taşıyacak 3 madde var:

1 - Kansere dönüşen mutasyonlar mutlaka çözülmeli

Evet, kanser her insanın bedeninde var, ancak bazen kötü huylu olduğunda ciddi sonuçlar doğuruyor. Biliyoruz ki, ölümlerin çoğu da kanser sebebiyle oluyor. İşte bu sorun mutlaka çözülmeli.

2 - Hücre kaybı azaltılmalı

Hücre yenilenmesi çok önemli; estetik sektörü bile sadece bunun üzerine kurulmuş. Çünkü hücreler yenilenmediğinden deri de kırışıyor. Bu da yaşlanmak demek. Bunu durdurmak mümkün değil; ama azaltmak mümkün.

3 - Sindirilemeyen proteinler sorunu

Sindirilemeyen protein de vücudun yorgunluğu demek. İşte bu sorun da çözülmeli.

yapay zekaya sahip robotlar

Yapay zekaya sahip robotlar

Artık yapay zekaya sahip robotlar üretiyoruz. İnsanlık bunu öğrendi. Bilim insanları ise şu sorunun peşinde: "İnsanlar da robot olabilir mi?”

Bu tez çok sarsıcı… Şöyle ki, bu zamana kadar akıllı robotlar yapabildiysek, 20 yıl içinde bu robotlara organ da ekleyebiliriz…

Rusya 2045 projesi

Rusya'nın 2045 projesi

Rusya yıllar önce gizli deneyler yapmaya başladı ve bilim insanları bu deneylerde 2 kişiyi uyuttu. Kulislerde konuşulan bu konuya göre amaç, onları 2045'te uyandırmak. Beklenene göre, bu iki insan uykuya daldıkları yıldaki görünümleri ile uyanacaklar. Çünkü büyümeyi durduruyorlar.

meditasyon ile uğraşan insanlar

Meditasyon ile uğraşan insanlar

Bilim insanlarının en çok araştırma yaptıkları yerlerden biri de Hindistan. Çünkü burada kendi gizli yerlerine çekilip, yıllarca yemeden içmeden meditasyon yöntemi ile diğer alemlerde gezinmeye çalışarak yaşayan insanlar var ve bu gayet sıradan bir olay. İlginç olan ise, bu insanlar yaşlanmıyorlar…

Konu da araştırmanın getirdiği tezler de ilginç İnsanın aklı almıyor tabii… Peki sizce? Sizce ölümsüzlük mümkün mü?